Koerad räägivad, aga kas Sa ikka oskad kuulata?

dog, baby dog, puppy-4224638.jpg

Koerad väljendavad enda tundeid ja soove väga selgelt kehakeeles ning häälitsustega. Urisemine ei tähenda alati, et koer on vihane ning saba liputamine ei tähenda alati, et koer on õnnelik.

Raamatu soovitused:
Marc Bekoff “Canine Confidential”
Turid Rugaas “On Talking Terms with Dogs: Calming Signals”

Kui vaatad järgmist pilti naisest, kes hoiab enda koera süles samal ajal koera musitades, siis mida Sa näed? Kas Sulle tundub, et koer tunneb end mugavalt ja ei rabele süles olles? Kas Sulle tundub, et koer on just midagi söönud ja limpsib veel nina otsa?

Antud pildi kohta võin öelda, et sellel koeral ei ole väga varianti, kui et see situatsioon lihtsalt üle elada. Tahaksid teada, et miks ma seda arvan? Loe seda postitust edasi. 

Koerad kasutavad suhtlemisel kogu oma keha – nina, silmi, kõrvu, saba, kere, käppasid jpm. Meie, inimesed, võime ära õppida need kõige rohkem silmaga nähtavad signaalid, kuid ainult koerad on need, kes üksteist kõige paremini mõistavad. Seega usalda oma koera! Kui Sinu koer annab Sulle märku, et “palun, mulle ei meeldi see koer, lähme teises suunas”, siis usalda oma koera ja ära sunni teda mööduma koerast, kes talle ei meeldi. Austagem oma koera soove! 

 

Loodan, et tänu lemmikloom.ee loodud pildile said juba parema ülevaate koera kehakeelest. Nüüd jääb vaid üle Sul oma koera jälgima hakata, et päriselt näeksid, millal ja kuidas ta enda keha kasutab. Võta seda kui uut väljakutset enda jaoks.

Ma jagan Sinuga pilte reaalsetest situatsioonidest, kuidas koerad oma kehakeelt kasutavad ning selgitan miks. 

Siin pildil on tore koer, kes on keharaskuse viinud ette ning ta pakub kummardamist. See on üldjuhul kutse mängule. Sellist käitumist võid eelkõige näha siis, kui kaks koera tahavad omavahel mängida. Samuti võib Sinu koer kasutada seda kehakeelt Sinu mängima kutsumiseks. Kuidas reageerid? Premeeri koera viisakat käitumist ja lase neil õnnehormoonidel koera ajus vallanduda. 

Pildil istub koer naise süles ning teda hoitakse pildi tegemiseks loomulikult kinni, et ta maha ei kukuks. Koera suu on aga avatud, mis annab meile aimu sellest, et koer kas hingeldab või haigutab pildi jäädvustamise hetkel. Hingeldamine ei ole alati signaal sellest, et koeral on palav, vaid võib väga sageli tähendada seda, et koer on ärev. Samuti ka haigutamine ei tähenda alati, et koer on väsinud, vaid see on koera poolt pakutav signaal “ma tunnen ennast ebamugavalt ja sooviksin, et see hetk läbi saaks”. 

Pildil on koer, kes justkui kuulatab midagi. Võibolla kuulis ta huvitavat linnulaulu.. võibolla hoopis tunnetas, et rebane on läheduses? Või tegid Sina hoopis huvitavat häält? Koer on pea suunanud tõenäoliselt nii, et tema kõrv oleks suunatud hääle poole, et paremini kuulda. Samuti on selge märk see, et koer on tõstnud oma käpa üles. Pildi järgi ütleksin, et teatud heli või hoopis lõhn on koeras tekitanud ebakindlust ja ta väljendab seda oma kehakeelega: käppa üles tõstes.

Koerad ja lapsed on väga oluline teema! Üle kogu maailma on väga palju juhtumeid, kus koer hammustab last, kuid meie, täiskasvanud, saame seda ennetada! 

Pildil on näha, kuidas laps on ilma täiskasvanud inimeseta koerale lähenenud, täpsemalt koera näole. Koer lamab külje peal ja tema kehakeel reedab, et see on täpselt selline asend, kus ta saab vajadusel kiiresti püsti hüpata ja 1) ära minna lapse juurest või 2) rünnata last. Koer on oma pea ära pööranud ning väldib silmkontakti lapsega. Koera suu on suletud ja nägu väga pinges. Koer annab selgelt märku “palun eemaldage see laps minu juurest”.

Järgmine video on väga hea õppematerjal Turid Rugaas poolt!
Kahjuks on antud õppevideo tehtud ammu ning kvaliteet pole super hea, aga Turid selgitab lihtsalt alati kõige korrektsemalt koerte kehakeelt, sest ta ise on kogu maailmale tutvustanud koera kehakeelt ja tänu temale kasutatakse inglise keeles ka väljendit “calming signals“. 

Loodan, et said sellest blogipostitusest veidike parema ülevaate koerte kehakeelest. Tegelikult on see teema väga pikk ning selgitusi erinevatele kehakeele signaalidele palju, kuid selleks, et süvitsi koerte kehakeelt tunda, soovitan soojalt lugeda raamatuid, mida postituse alguses soovitasin. 

Jälgi enda koera ning tee koera jaoks häid valikuid! 

Ilusat kevade algust Teile armsad koeraomanikud ja lihtsalt koerasõbrad! 

Tervitustega

Teie Sandra
Terve Koer asutaja

Scroll to Top