Tere tulemast Terve Koer blogisse!

Koer on elusolend, mitte toode!

Kas tõukoer või segavereline ehk krants? 🐶

Valides endale tõukoera arvame, et teame kindlalt millise koera me saame. Jah, välimuse poolest võibolla tõesti, kuid kuidas iseloomuga näiteks on? Või tervisega?
Ah, mul ei ole neid pabereid vaja – nagunii ei hakka näitustel käima“… Kui kasvataja ütleb, et kutsikas on paberiteta, aga on tõukoer, siis tasub küsida, et mis põhjustel tal pabereid ei ole. Tõenäoliselt on põhjuseks see, et tegu pole puhtatõulise koeraga või ei tohiks tervislikel põhjustel üldse seda pesakonda eksisteeridagi. Ja see on suur HÄIREKELL, mis peaks peas hakkama lööma, kui tõukoeral ei ole pabereid.

 

dog, containment, telework

Üks hea kasvataja hoolib väga koertest ja nende tervisest ning ei tegutse kasvatajana vaid pelgalt rahalisel eesmärgil. Millised on ohumärgid, et kasvataja pole kompetentne?

 
  • Kasvataja ei ole nõus näitama kutsikate ema (ega ei taha üldse, et keegi tema koju läheks)
  • Kasvataja ei soovi sõlmida ostu-müügi lepingut
  • Kasvataja väidab, et tegu on puhtatõulise koeraga, kuid paberid puuduvad (ükskõik mis põhjusel)
 

Olen oma töös näinud tõukoeri, kes on uutele omanikele üle antud kiiruga kuskil tanklas ilma, et oleks eelnevalt tutvutud või uuritud elamistingimuste jms kohta. Tõukoera hinnaks on olnud umbes 400 eurot ning kui kutsikat kohe ära ei osta, siis visatakse õhku lause, et „Ei no kui te ei taha, siis mul kohe teises linnas on ostja olemas“ ja siis inimesed vaatavad ja imetlevad seal pimedas tankla parklas neid imearmsaid pisikesi käpakesi ja võibolla õnnestub ehk silmavärvigi näha ja tahaksid loomulikult selle armsakese enda koju viia, et pakkuda talle parimat elu. Loomulikult on tegu paberiteta tõukoeraga, kuid „nagunii ma ei hakka ju näitustel käima ja pole neid pabereid vaja“.

Ja siis hakkavad kooruma probleemid.. tervisemured; käitumismured, mis on tingitud üldjuhul terviseprobleemidest ja vähesest sotsialiseerimisest või hoopis karmikäelistest kasvatajatest. Samuti mängib rolli geneetiline pool ning seetõttu on väga oluline näha kutsikate ema. Kui kutsikate ema on väga närviline, näeb väga halvas seisus väljas või on ükskõik milline muu negatiivne tähelepanek, mis tekitab muretunnet, siis rõõmsameelsel ja imearmsal kutsikal võib see kõik alles palju hiljem välja lüüa, mis on geneetiliselt kaasa tulnud või on lihtsalt tingitud halbadest elutingimustest.

puppy, labrador, brown dog

Hea kasvataja hoolitseb koerte heaolu ja tervise eest ning hea kasvataja valib väga hoolikalt ka pere, kelle juurde kutsikas läheb.

Kui see paber ei ole oluline, siis kaalu hoopis varjupaigast koera võtmist, sest täiskasvanud koera puhul saad sa juba näha, millise iseloomu ja vajadustega koeraga tegu on. Pane paberile kirja need tunnused, mis Sinu koeral olema peaksid ja nii saad valida Sinu elukorraldusega sobiva koera. Pöördu varjupaiga poole ning kui leiad sealt sobiva koera, siis mine ja käi temaga varjupaigas jalutamas ja tegelemas, et kindel olla, kas ta ikka päriselt ka Sulle sobib. Selle õige koeraga tekib südames õige tunne ning hea sideme loomiseks ja koeraga sõprussuhte loomiseks tuleks koera korduvalt enne koju viimist külastada. TEE TARK OTSUS, SEST KOER ON ELUSOLEND, MITTE ASI! Võta ühendust ka käitumisnõustajaga, kes aitab sul selgusele jõuda, kas välja valitud koer tegelikult ka sulle sobib ning milline õppimistee teid ees ootaks. Leia endale sobiv käitumisnõustaja/treener, kes aitaks sul juba varjupaigas koera külastades esimesed sammud teha, et koeraga esmane side luua.

Scroll to Top